ספר הזוהר והנשמה הכללית

לכל תורה מדעית יש ספר אחד הנחשב לספר הבסיסי של אותה תורה. למשל ספרו של אייזיק ניוטון "עקרונות מתמטיים של פילוסופיית הטבע" נחשב לספר הבסיסי במכניקה הקלאסית. ספרו של צ'ארלס דרווין "מוצא המינים" שהוא הבסיס לתורת האבולוציה. בספרים אלו, מתארים המחברים תופעות שונות של הטבע, נותנים להם שמות, מגדירים הגדרות, או מבטאים את התופעות בעזרת נוסחאות מתמטיות או איורים. 

ספר הזוהר הוא ספר בסיסי שכזה, ספר המתאר תופעת טבע הנקראת הנשמה הכללית של בני האדם. הספר נכתב במקור בארמית והוא מתאר בשפה סיפורית תופעות הקורות בנשמה הכללית. הוא מתאר איך היא התפתחה, מאילו חלקים היא בנויה, איזה כוחות פועלים בה. כל אלו מתוארים בשפה סיפורית של חכמי הקבלה שפה שנקראת שפת השורשים. 

תארו לעצמכם שהייתם מנסים לקרוא את ספרו של ניוטון בלי להבין אף אחד מסימני המתמטיקה. לא סימני חיבור, חיסור או שוויון. במקרה כזה הספר היה מאוד לא מובן בשבילכם. אם הייתם מנסים לקרוא את ספרו של ניוטון במקור כנראה שלא הייתם מסוגלים להבין שום דבר שכן הספר נכתב בלטינית וכתוב בשפה מדעית מאוד קשה להבנה. היום יש כבר ספרי לימוד פשוטים בעברית המסכמים 3 כרכים של ספרו של ניוטון לספר לימוד אחד הכתוב בעברית פשוטה כך שתלמידים בכיתה י"א יוכלו לקרוא אותו ולהבין אותו. באופן דומה יש התפתחות בפתיחת ספר הזוהר לקהלים נרחבים יותר ויותר. הספר קיבל את פירוש הסולם של הרב יהודה לייב אשלג, ולאחרונה תורגם לעברית במהדורה שנקראת "זוהר לעם". 

בעקבות ספריו של ניוטון נכתבו עשרות ספרי פיסיקה ומאמרים שכולם נועדו למטרה אחת, לפשט את החומר ולהביא אותו לצורה שבה יותר אנשים בתקופה המודרנית יוכלו לקרוא ולהבין במה מדובר. כך קורה גם סביב ספר הזוהר – נכתבו מאות ספרים ומאמרים המנסים להנגיש את החומר לאדם בן זמננו. הבולטים ביניהם הם "תלמוד עשר הספירות" של הרב יהודה לייב אשלג ושורה ארוכה של מאמרים מאת הרב ברוך הלוי אשלג. בכל הספרים הללו מתוארות תופעות טבע המתרחשות בתוך הנשמה שלנו, גם הפרטית וגם הכללית, ובנוסף מתארים לנו המחברים שיטה כיצד אנחנו יכולים לפתח את הנשמה הזו. כל אלה הם תוצאה של פריצת דרך עצומה בהבנת הטבע הרוחני, שאותה ביצעו כותבי ספר הזוהר.