מי כתב את ספר הזוהר?

השאלה מי כתב את ספר הזוהר מעסיקה את החוקרים לא מעט, כמו בספרים אחרים ישנה מחלוקת בין המידע שעבר כמסורת לבין החוקרים באוניברסיטאות. לפי המסורת את ספר הזוהר כתב רבי שמעון בר יוחאי במאה ה-2 לספירה ואילו החוקרים חושבים שהוא נכתב בספרד במאה ה-13 על ידי קבוצת כותבים.

ואולי אין באמת מחלוקת ושתי הטענות הללו נכונות? הכול תלוי בתוכן של הספר, אם מדובר באוסף סיפורים אקראיים אז כנראה שאי אפשר ליישב את המחלוקת, אבל אם מתייחסים לספר הזוהר כמו שמתייחסים לספר מדעי, ספר שמתאר תופעות טבע אז בהחלט ניתן ליישב את המחלוקת. 

מי היה רבי שמעון בר-יוחאי, כיצד נכתב הזוהר ומה תפקידו?

כל גילוי מדעי דורש שני דברים: הראשון מדען שגילה אותו והשני מישהו שיכול להעלות אותו בצורה מאורגנת ומסודרת על הכתב כך שיהיה ברור לכל הקוראים.

למשל את ספריו של האר"י כתב תלמידו חיים ויטאל, על הנושא הזה אין מחלוקת. כלומר שהאר"י היה מקור הידע ואילו חיים ויטאל ערך וסידר את הספר, אבל אנחנו מייחסים את הספרים לאר"י שכן הוא מקור הידע ולא לעורך או המתרגם.

לכן בהחלט יתכן ששתי הדעות הן נכונות, את כל הידע השיג רבי שמעון בר יוחאי בלימוד משותף עם עוד תשעה מתלמידיו. ידוע שרבי אבא היה הסופר של החבורה, כלומר שהעלה על הכתב את כל הידע וההשגות של עשרת המקובלים. בזמן מאוחר יותר הספר נערך מחדש, יתכן אפילו שמישהו הוסיף לו פרקים או תרגם אותו או ערך אותו מחדש.

כל זה לא ממש משנה, שהרי אנחנו תמיד מייחסים את הספר למקור הידע הראשוני, או כפי שזה נקרא בחכמת הקבלה "השגה". כל העריכות והשכתובים שלאחר מכן לא משנות את מקור הידע. לכן אם החוקרים באמת רוצים לדעת מי הוא מקור הידע הם חייבים גם כן להבין את הנושא לעומקו, הם חייבים להיות גם כן בעלי השגה, כי אי אפשר לדעת מי מקור הספר רק לפי סגנון הכתיבה או כמות הסגנונות, חייבים להיות גם בעלי השגה בחומר.