ספר הזוהר ועבודת הבורא

העבודה היא חיינו? העבודה היא חיינו אבל לא בשבילנו, מכירים? גם אם אנחנו נהנים מהעבודה שלנו, ללא ספק המשפט הזה עובר לעיתים בראשנו. כשאנחנו צעירים, אנחנו לא יכולים לחכות לצאת אל העולם ולהגשים את עצמנו, להנות, להתפתח, להצליח ועוד ועוד חלומות אבל משהו קורה בדרך והחיים הם בדר"כ מתגלגלים למקומות שלא פיללנו להם, גם אם אנחנו סיפור הצלחה. למה זה ככה? אולי כעת כשעולמנו עובר טלטלות רבות כדאי לחשוב ברצינות על  הסוגיה. 

זריחה
האם קיום ללא מאמץ שווה משהו?

עקרונית, הקיום שלנו מצריך כסף כדי לרכוש את הדברים ההכרחיים לקיומינו כגון קורת גג, ביגוד, מזון. מעניין שאנחנו היצורים היחידים בעולם שצריכים לשלם עבור קיומנו. כמובן שבעלי חיים משלמים במאמץ רב ובאנרגיה אך בניגוד לשאר הטבע אנחנו משתמשים בחפצים וצריכים דברים שהם מעל לקיום הבסיסי הניתן מהטבע כגון בגדים, תכשיטים ושאר הנאות החיים התרבותיים. אבל האם צורת הקיום שלנו כך הכרחית? 

ובכן, בטבע העניינים שונים לחלוטין. אם נבדוק שבטים פרימיטיביים נראה שהם עובדים ממש מעט ובעיקר עוסקים בפעילויות חברתיות קהילתיות ונחים. הרבה. החיים שלנו לעומתם הם לופ מתמשך של עבודה-חופשה-עבודה ושעות ארוכות. מסתבר אף שרובנו עוסק בייצור מוצרים שלא באמת צריך – שירות לקוחות והזזת מסמכים. אם נהיה כנים, האם באמת בעבודה שלנו אנחנו עושים דברים חשובים? שמתם לב איך הסגרים האלו גילו  מי הם העובדים החיוניים ומה באמת אנחנו צריכים בחיים. 

זה דבר טוב. זה לא אומר שאין לנו משמעות כאנשים. להיפך. זה אומר שאם נסדר את החיים שלנו בצורה נכונה אנחנו נתחיל לחיות כאנשים ולא כעבדים. בידי האנושות קיימת היכולת לעבור לעבוד עם מכונות ורובוטים. באופן עקרוני מספיק שרק 10-20 אחוזים מהאוכלוסיה תעבוד מספר שעות מועט כדי לספק לכל האנושות את צרכיה ההכרחיים. 

הזוהר הראה לי שהכלכלה היא תמונת מראה של היחסים והקשרים בין האנשים. כל עוד אנחנו נגדיר הצלחה כניצול ושליטה לא נשנה את החיים שלנו לטובה. כיום הטבע מנסה לעזור לאנושות לעבור שלב, הוא שלח את הקורונה ואת כל המשברים כדי לגרום לנו להביט באומץ בחיינו ולהבין שהיחסים בינינו מקולקלים ולכן מערכות חיינו מעוותות. האגו האנושי, המתפתח תדיר, דחף אותנו להתפתחות אבל הביא אותנו למצב שבו התחלנו להרוס את כדוה"א וגם את עצמנו ולכן הוא חייב איזון. חוכמת הקבלה מסבירה שבטבע יש חוק עליון אחד – חוק הערבות,  והוא תקף בדיוק כמו חוק המשיכה. כשנבין  כמה אנחנו תלויים זה בזה נבין שאנחנו חייבים לשנות את היחסים בין האנשים וגם מול שאר רמות הקיום בטבע כדי שנשרוד ונגיע לחיים טובים באמת. 

האיזון שנגיע אליו יתבטא בשינוי לטובה בכל תחומי חיינו כי נהפוך לכוח חיובי בטבע ונהנה משפע ובעיקר אחד מהשני. ומה נעשה עם כל הזמן הפנוי? נקרא בסתרי תורה או בכתבי האר"י? נוכל אז לגלות מה זה אומר להיות בני אדם ואיך באמת אפשר לממש את עצמנו ובידינו גם השיטה. חוכמת הקבלה – לממש הכל.